Солимо огірки під капронову кришку

солоні огірки

Кожна родина має фірмові рецепти. І ці солоні огірки під капронову кришку – наш сімейний рецепт. Я добре пам’ятаю, як ми їхали в гості до бабусі. Рано-вранці збирали огірочки на городі. Відразу треба було замочити їх у великій балії під горіхом. Поки огірки замочувалися у воді, я бігала і збирала листя вишні та смородини. Моє дитяче завдання – розкласти рівну кількість листків по банках. Потім також ретельно рахувала зубчики часнику, шматочки листочків хрону. Ви тепер зрозуміли, чому я потім пішла в математичну школу? :) З рахунком у мене точно все було добре.

Перший секрет солоних огірків я вже відкрила. Свіжі огірки замочити у холодній воді. Другий секрет – ароматні спеції. У нас давно немає свого городу, вишні та смородинових кущів. Але купити гарний букет для консервації зараз не складно. Туди рідко додають вишневе та смородинове листя. Але вишня є у нас під будинком, далеко від доріг. А смородинове листя я пару разів замінювала на зібрані в лісі дубове.

Зберігаються такі огірки у льоху. Мабуть, це єдиний їхній мінус в умовах квартир. Зате взимку вони неймовірно хрумкі, ароматні. Відразу згадується літо, бабуся, затишний дворик… Тарілка свіжого картопляного пюре з котлетою та хрусткий огірочок.

Так, чекати такі смаколики доведеться до зими. Ще я обов’язково консервую мариновані огірки. Вони зберігаються вдома і виходять теж дуже смачні.

Інгредієнти
  • Огірки щоб наповнити банку 3 л
  • Сіль 75 г
  • Лист хріну
  • Зонтик кропу
  • Листя черної смородини, вишні, дубу
  • Петрушка
  • Зубчик часнику 3 шт
  • Лавровий лист 3-4 шт
  • Чорный перець 10 шт
На порцію
Калорії: 12 ккал
Білки: 0.5 г
Вуглеводи: 2 г
Кроки
Друк
  • замочити огірки
    Усі спеції “на око”, чим більше – тим ароматнішими взимку будуть огірочки. Кількість огірків – стільки, скільки влізе у 3 літрову банку.
    Огірки вимити та на 5 годин замочити у холодній воді. Саме це зробить огірки хрусткими.
  • розкладаю спеції і огірки
    Тим часом миємо банки, розкладаємо у кожну хрін, кріп, часник, листочки смородини, вишні, дуба, чорний перець, лавровий лист. Для краси можна додати смородину, аґрус, головки чорнобривців.
  • Ось, до речі, про чорнобривців. Така проста та поширена приправа. дуже часто продається “шафран” із рильців чорнобривців. Багато хто про це не знає, платить великі гроші за такий хитрий обман і захоплюється його ароматом. А так просто і красиво – киньте кілька квіточок у банку, можна додавати і в мариновані огірки, помідори та інші овочі. Наприклад, замаринувати цвітну капусту.
  • солоні огірки під капронову кришку
    На дні у нас спеції, поверх кладемо огірки. Щільно набиваємо ними банку.
    Сіль можна насипати прямо в банку, потім коли заллєте водою, потрясіть банку. А можна розвести у літрі води та залити огірки.
  • Додаємо води до верху банки (без фанатизму, см 2-3 до шийки банки). Закриваємо банки капроновими кришками і ставимо у прохолодне місце (у льох чи холодильник).
    Взимку огірочки нагадають вам про літо. За цим рецептомсолоні огірки під капронову кришку виходять хрусткими та ароматними.
Поделиться с друзьями
Рейтинг
( 10 оцінок, середнє 3.1 з 5 )
gotovka.com.ua
Коментарів: 12
  1. Арлетт

    А я и до сих пор пользуюсь таким бабушкиным рецептом. Зато, огурчики получаются просто отменными.

  2. Жанна Решетицька (автор)

    У меня вся семья по нему солит огурцы)

  3. Инна

    Добрый день!
    Благодарю за рецепт!
    У меня вопрос – а заливать водой горячей (кипятком)?
    С уважением и наилучшими пожеланиями, Инна

  4. Жанна Решетицька (автор)

    Нет, холодной водой. Здесь консервация для хранение происходит за счет соли и хранения в холодном темном месте.

  5. Татьяна

    Скажите пожалуйста- Почему у меня огурцы иногда получаются пустыми и не хрустящими? Может это зависит от дня /по лунному календарю/ закатки? Спасибо большое.

  6. Жанна Решетицька (автор)

    Главное условие хрустящих – минимальное время между “сорвали с куста” и “замочили в воде”. Достаточное время вымачивания, хрен в банке и хранение – обязательно прохладный погреб. мы консервируем по этому рецепту очень давно и только в один очень жаркий год, когда даже в погребе было тепло часть огурчиков были мягкими.

  7. София

    а прямо с грядки можно в банку класть? Или тоже замачивать непременно?

  8. Жанна Решетицька (автор)

    София, мы всегда собирали огурцы рано утром, замачивали и в обед раскладывали по банкам. Даже если с грядки – огурчики все равно лучше замочить, так они натянут в себя влаги и соль их не размягчит, а наоброт “схватит”.

  9. Анонім

    А если у меня уже пар дней лежат огурцы? Они от этого намного хуже будут на вкус?

  10. Жанна Решетицька (автор)

    Они не будут хрустящими.

  11. Наталья

    А можно сразу их есть, и через какое время?

  12. Жанна Решетицька (автор)

    Сразу нет, просаливаются они минимум через 2-3 недели. Нужно пробовать. На сайте есть рецепт быстрых малосольных огурцов в пакете.

Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить комментарий", я даю согласие на обработку персональных данных и принимаю политику конфиденциальности.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.