Пікантні мариновані сливи

мариновані сливи на зиму

Сьогодні покажу вам мариновані сливи на зиму, тому що це мої улюблені смаколики на різдвяні свята. Кожного року ми маринуємо сливи в серпні, банок 15. Неймовірні, пікантні, зазвичай їх подають як закуску. Але я відкрию вам зовсім інший бік цієї чудової консервації. Подайте мариновані сливи до м’яса або зробіть частиною десерту.

Особливості рецепту

Відносно багатьох інших рецептів це доволі нескладний рецепт маринованих слив на зиму. Вам не потрібно буде морочитись з ними тиждень чи проколювати кожну. Плюс я використовую дуже пікантний маринад.

Коли ви відкриєте баночку слив, то відразу відчуєте аромат свята. І глінтвейну. Так-так, набір спецій дуже схожий, а запах коньяку додасть легкого аромату свята. И якщо ви боїтесь що в сливах буде алкоголь та його не можна дітям, не переймайтесь. При нагріванні маринаду алкоголь випаровується, залишається лише аромат. Тому сливи в маринаді сподобаються як дорослим так і дітям.

Бувають тонкошкірі сорти слив. Такі краще вперше залити не киплячим маринадом, а трохи остиглим. Так шкірка не лусне.

І ще одна відмінність цього рецепту. Мариновані сливи робляться без стерилізації.

Якщо ви бажаєте маринувати сливи на зиму без консервування, то на етапі, де ви втретє заливаєте фрукти гарячою рідиною в банках – просто дайте їм охолонути і поставте в холодильник. У рецепті нижче цей момент вказано. А можна скласти у велику банку чи скляну ємність і зберігати так. Сливи будуть готові до подачі на стіл приблизно за тиждень.

І останній нюанс. Прянощі ми розраховуємо на 1 кг слив. Тобто, для 4 кг ми множимо кількість на 4, для 5 – на 5.

Розрахунок кількості маринаду

А ось маринад я даю із розрахунку на 1 літр води. 1 порції маринаду вистачить на 1-2 кг слив. На 3 кг вам знадобиться 1.5-2 порції маринаду.

Я так роблю. Допустимо, у мене 5 кг слив. Я відразу готую маринад приблизно вдвічі менше – тобто. 5 поділила на 2, це 2.5 літра, приблизно збільшу до 3л. Ті беру 3 літри оди та всі інгредієнти для маринаду збільшую в 3 рази. Якщо його не вистачить – легко приготувати ще літр маринаду. Якщо маринад залишиться – він дуже смачний, як напій або основа для соусів. Багато моїх передплатників пишуть що готують спеціально пару баночок маринаду окремо.

Маринована алича

Доречі, за цим самим рецептом я робила минулого року аличу. Тільки через те, що вона дрібніша за сливи, я всього один раз заливала її гарячим маринадом та настоювала годину. Далі просто закип’ятила та закатала банки з маринованою аличею. Можна навіть зробити асорті на зиму – слива та алича. Отримаєте дуже гарні та яскраві баночки.

Інгредієнти
Порції: +5
  • Вода 1 л
  • На 1 кг слив беремо прянощі
  • Чорний перець 15 шт
  • Духм’яний перець 15 шт
  • Лавровий лист 10 шт
  • Гвоздика 10 шт
  • Аніс 2 зірочки
  • На 1-2 кг слив знадобиться маринад на 1 л води
  • Вода 1 л
  • Оцет яблучний 6% 10 ст.л.
  • Цукор 700 г
  • Коньяк 6-7 ст.л.
  • Цедра 1 лимону
Кроки
3 год 30 хвДрук
  • кипячу маринад
    Для маринаду закип’ятити воду, додати цукор та яблучний оцет. Для консервації намагаюся використовувати саме яблучний, тому що традиційний столовий не дуже “корисний”. А консервую я не так багато, щоб економити. У період консервації використовую дві пляшки яблучного чи винного оцту.
  • уварюю маринад
    Маринад потрібно трохи уварити. Буквально 10-20 хвилин. І хоча спочатку здається, що ви просто дарма варите воду, потім ви побачите, як маринад трохи загусне. Додаємо в маринад коньяк. Звісно, можна робити і без нього. Але мені подобається поєднання аромату коньяку та спецій у маринованих сливах. Взимку кожна баночка – просто свято.
  • сливи в маринаді
    Сливи промити. Скласти у скляну або керамічну ємність. Перекласти спеціями. Залити маринадом. Накриваємо кришкою та залишаємо на годину. За годину злийте маринад, доведіть до кипіння і знову залийте сливи. Нам потрібно залити маринадом сливи 3 рази. Тобто, маринуємо ми сливи три години.
  • розкладаю по банкам
    Через три години зливаємо маринад. Сливи розкладаємо по простерилізованих баночках. Намагаємося рівномірно розподілити спеції. З кілограма слив у мене виходило близько п’яти 300 гр баночок. Але, як видно на відео, вони як бочечки і тому виходить компактніше укладати сливи. Так само все залежить від сорту слив, у мене “угорка”.
  • мариновані сливи на зиму
    Заливаємо сливи маринадом, закочуємо стерильними кришками. Перевертаємо банки зі сливами в маринаді та укутуємо теплою ковдрою. Якщо не хочете закочувати – просто складіть по банкам та в холодильник.

Зберігаємо мариновані сливи як звичайну консервацію. А взимку пригощаємо друзів та знайомих.

Рекомендую подати сливи до буженини, просто неймовірно святкове поєднання! А з маринаду ви можете приготувати чудовий соус до м’яса. Просто додайте маринад  до соку, який утворюється при запіканні м’яса плюс ложка крохмалю і уваріть. Смачного!

Поделиться с друзьями
Рейтинг
( 19 оцінок, середнє 4.11 з 5 )
gotovka.com.ua
Коментарів: 1
  1. Полина

    какой в итоге выход? сколько банок и какого объема?
    и еще вопрос, если это больше, чем одна банка (а наверняка это так и есть), то тогда надо приправы разложить одинаково ж по банкам..?

Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить комментарий", я даю согласие на обработку персональных данных и принимаю политику конфиденциальности.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.